Pokud čekáte miminko, asi už jste se někdy přistihla, že k němu promlouváte a konejšíte ho nejen dotyky, ale i hlasem. A už jste někdy svému miminku v bříšku cíleně zpívala? Mnohé nastávající maminky to dělají zcela přirozeně, bez přemýšlení – broukají svému děťátku oblíbenou melodii anebo odpočívají při své oblíbené skladbě, protože cítí, že jim zpěv a hudba dělá dobře. Takové maminky dělají pro své nenarozené dítě i pro sebe mnohem víc, než možná tuší…. Čím to je? Přinášíme vám 5 důvodů, proč „muzicírovat“ v těhotenství.


Hudbou proti stresu

Stres v těhotenství, hlavně ten stálý a dlouhodobý, je to nejhorší, co můžete svému nenarozenému dítěti nadělit. Následkem může mít dítě problémy s udržením pozornosti, může být bázlivé a celkově se může zbrzdit jeho kognitivní vývoj. Co s tím? Pravidelně odpočívejte, naučte se relaxovat a to ideálně při vhodné hudbě, kterou máte rády. Hudba je totiž skvělá cesta, po které se k odpočinku a uvolnění dostanete mnohem rychleji.

dreamstime_m_51195842Zpěv, dech a porod
Zpěv má blahodárné účinky na naše zdraví třeba jako jóga. Upravuje náš srdeční tep, snižuje krevní tlak
a harmonizuje náš dech. Když zpíváte, uvolňují se vám do krevního oběhu hormony štěstí“, endorfiny, takže spolu se svým hlasem posíláte do bříška svou radost. A především, pro zpěv i porod je klíčový správný dech. Pokud si při zpívání osvojíte tzv. hluboké „břišní dýchání“, využijete ho i v první době porodní. Hluboký a klidný břišní dech – kromě toho, že se při něm skvěle uklidníme – zlepšuje činnost dělohy a lépe okysličuje krev, takže zajišťuje dostatek kyslíku pro miminko.

Obejměte miminko svým hlasem
Zpěv, resp. matčin hlas oblečený do známé melodie, je ten nejpřirozenejší způsob, jak navázat a upevnit pouto (tzv. bonding) mezi mámou a miminkem ještě před narozením. Miminko váš hlas miluje bez ohledu na to, jestli „umíte zpívat“. Podle nejnovějších studií miminka slyší už od 16. Týdne svého života a už od 34. týdne si jsou schopná „pamatovat“. Můžete tak třeba své děťátko naučit, že při ukolébavce se chystáme spát….

Hudba a náš mozek – rozvoj a učení
Z hlediska neurovědy – hudba ovlivňuje a urychluje zrání mozku. Má totiž vliv na tzv. neuroplasticitu mozku, tedy schopnost mozku „růst“ a vytvářet nová spojení. Podle nejnovějších studií má lidský mozek tuto schopnost celoživotně, ale nejintenzivnější je období ca do 3. roku života jedince. Neznamená to, že když budete dítěti do bříška pouštět Mozarta, bude z něj genius, ale dáváte jeho mozku šanci, aby se lépe a rychleji rozvíjel.

Hudba a dveře do kultury
Seznámení s hudbou ještě v bříšku je první seznámení s kulturou „tam venku“. Je to seznámení se zvuky poskládanými do určité melodie, v určité tonalitě typické pro kulturní prostředí, ve kterém žijeme; seznámení s mateřským jazykem zpívaným v písních. Poslechem nebo zpěvem písní vlastně vyprávíme dítěti první příběh o tom, kam se narodí.

Zpívání pro pupíky
Možná jste tohle všechno tušila. A možná jen nemůžete najít čas nebo příležitost, abyste se v klidu věnovala sobě, svému miminku a hudbě. Pak můžete vyzkoušet Zpívání pro pupíky – hudebně relaxační workshopy pro nastávající maminky. Kromě zpívání, relaxace při hudbě a prožití rytmu se také soustředíme na nácvik dechu k porodu a přípravu na vaši novou roli s využitím hudby. První lekce je pro vás vždy zdarma a v místě je možné zajistit i hlídání pro vaše starší děti. Více na www.zpivanipropupiky.cz

Pět důvodů, proč si užívat hudbu a zpěv v těhotenství