Hudba a zpěv je  pro vás a vaše nenarozené dítě skvělý způsob, jak spolu navázat první pouto. Hudba miminka stimuluje a působí na ně pozitivně prostřednictvím vašich příjemných pocitů – jednoduše řečeno: když se otevřete hudbě a cítíte se při ní dobře vy, stejně se cítí i vaše dítě v bříšku. Když maminka poslouchá hudbu nebo zpívá a uvolní se, vylučuje do svého krevního oběhu endorfiny, které miminko doslova zaplaví příjemnými pocity štěstí. Miminka jsou schopna rozpoznat nápěv – pokud jim ho zpíváte či hrajete dostatečně často během těhotenství – i poté, co se narodí.

  • Krok 1: Poslouchejte hudbu. Do 20.týdne svého věku má vaše dítě dostatečně vyvinutý sluch, aby vnímalo i jiné zvuky, než váš hlas. Poslech hudby, kterou si vy užíváte, má na dítě relaxační účinky a podněcuje bonding.
  • Krok 2: Používejte sluchátka. Když si sluchátka nasadíte na bříško, můžete svému děťátku hrát hudbu jednoduše, aniž byste rušili kohokoliv jiného. Neměla byste ale zesilovat zvuk. Plodová voda je výborně přenáší zvuk, takže pouštět hudbu zvytečně nahlas není nutné. A hlasité zvuky mohou navíc dítě spíš dráždit než uklidnit
  • Krok 3: Hrajte svou vlastní hudbu a zpívejte. Dítě v bříšku miluje zvuk mámina hlasu. Pokud můžete zkombinovat hudební nástroj, jako například piáno nebo housle, se svým hlasem, vytvoříte kombinaci, kterou bude vaše miminko milovat.
  • Krok 4: Hrajte / zpívejte svému dítěti různé skladby – jazz, vážnou hudbu, relaxační skladby, nebo prostě to, co máte nejraději. Nemusíte zůstat u jediného zvuku nebo nápěvu; vystavte své miminko různým zvukům, tempu a rytmům.

Tip: Hudbu svému miminku hrajte cíleně maximálně 1-2 hodiny denně. Častější hraní hudby může dítě dráždit.

A pozor: Nehrajte děťátku hudbu příliš hlasitou. Pokud přes zvuk hudby neslyšíte vlastní hlas, je příliš hlasitá pro vás i vaše dítě. Vyvarujte se delšího pobytu v blízkosti bubnů, cimbálu a jiných podobných hlasitých hudbeních nástrojů.

zdroj: http://www.smarterbaby.info/?cat=8

Jak své miminko seznámit s hudbou ještě během těhotenství
Štítky: